میلاد حضرت امام حسین (ع)

بنام پروردگار منتظران

در بعضی از کتابهای اخلاق نقل شده است که عصام بن مصطلق گفت: در مدینه معظمه وارد شدم حسین بن علی(ع) را دیدم، جمال زیبا وهیبتی که داشت، و نیز حرکات وسکنات او مرا به تعجب واداشت و حسد باعث شد که آن کینه ای که از پدرش داشتم ظاهر کنم، به او گفتم؟ پس ابوتراب تویی؟

فرمود: بلی. وقتی جوابم را گفت آنچه توانستم به او و پدرش- نغوذبالله- دشنام و ناسزا گفتم.

امام حسین (ع) از روی عطوفت و مهربانی نگاهی به من کرد و فرمود:

" از شیطان ملعون رانده شده به خدا پناه می برم، به نام خداوند بخشنده مهربان، عفو و بخشش را پیشه خود ساز و به خوبی و شکیبائی امر کن و از مردم نادان روی بگردان. و چنانچه شیطان خواست ترا وسوسه کند به خدا پناه ببر، همانا او شنوا و دانا است. اهل تقوا هنگامی که دچار خیالات و وسوسه های شیطانی می شوند خدا را به یاد می آورند فوراً بخود می آیند و آگاه می شوند. و شیاطین برادران خود را در ضلالت و گمراهی می کشانند و سپس در گمراه کردن آنها هیچگونه کوتاهی نمی کنند. "
( اعراف /199-202)

و بعد از تلاوت این آیات به من فرمود:

قدری آهسته تر باش و آرامش خود را حفظ کن، من برای خودم و برای تو از خداوند آمرزش می طلبم، اگر کمکی خواسته باشی تو را کمک می کنیم، و اگر عطا و بخشش طلب کنی به تو می بخشیم، و اگر راهنمائی خواسته باشی تو را راهنمائی می نمائیم.

عصام گوید: من از گفته های زشت خود پشمان شدم و امام (ع) چون آثار شرمندگی را در چهره ام مشاهده کرد فرمود:

" ملامتی و سرزنشی بر شما نیست، خداوند شما را می آمرزد، و او از همه مهربان تر است."(یوسف/92)

بعد به من فرمود: آیا از اهل شام هستی؟ عرض کردم : بلی.

سپس امام حسین(ع) فرمود:" حیانا الله و أیاک" یعنی خداوند ما و شما را باقی بدارد و زنده نگهدارد، و بعد از آن فرمود: بدون اینکه خجالت بکشی اگر حاجتی داری از ما بخواه، و اگر خواسته ات را گفتی ما را برتر از گمان خود خواهی یافت.

عصام گوید: زمین با همه وسعت آن بر من تنگ شد ودوست داشتم شکافته شود و من به زمین فرو روم، دیگرازخجالت بیشتر نتوانستم بمانم، کم کم به کناری رفته و دورشدم، ولی روی زمین از او و پدرش نزد من کسی محبوبتر و دوست داشتنی تر نبود.(2)

 

برخورد امام با سائل

شیخ فقیه ابومحمد حسن بن علی بن شعبه (ره) صاحب کتاب " تحف العقول" نقل می کند:

مردی ازانصار خدمت امام حسین(ع) رسید و می خواست از آن حضرت حاجتی درخواست کند، امام(ع) به او فرمود:

ای برادر انصار! آبروی خود را از زشتی اظهار نیاز حفظ کن، حاجت خود را در پاره ای کاغذ بنویس و آن را نزد من بیاور  و اگر خدا بخواهد ترا خشنود خواهم کرد.

آن مرد نوشت: ای ابا عبدالله! به فلانی پانصد دینار بدهکارم، و او اصرار و پافشاری در مطالبه آن دارد، از شما تقاضا دارم به او سفارش کنید به من مهلت دهد تا بتوانم به آسانی بپردازم.

وقتی امام حسین(ع) نوشته او را قرائت فرمود فوراً به منزل رفت و کیسه ای را که در آن هزار دینار بود برداشت و برای او آورد و فرمود:

پانصد دینار آن را به طلبکار خود بده، و بقیه اش را سرمایه کن تا تو را در مشکلات روزگار کمک کند، و حاجت خود را جز به یکی از این سه نفری که بر می شمارم اظهار نکن:

متدین و دیندار ، یا جوانمرد و بافتوت ، و یا کسی که شرافت خانوادگی داشته باشد.(3)

 

تواضع حضرت

روایت شده است: روز عاشورا بر پشت شریف آن حضرت اثری مشاهده کردند، ازحضرت زین العابدین (ع) علت آن را پرسیدند فرمود: "هذا مما کان ینقل الجراب علی ظهره إلی مناز الأرامل و الیتامی و المساکین.

این اثر انبان هائی است که بر پشت خود می گذارده و آذوقه به خانه های بیوه زنان و یتیمان و تهیدستان می برده است.(4)

 

احسان امام

انس می گوید: خدمت امام حسین(ع) بودم، کنیزکی وارد شد و دسته گلی به آن حضرت هدیه کرد، امام(ع) فرمود:

 تو در راه خدا آزادی .

عرض کردم : او برای شما دسته گلی آورد که ارزش چندانی ندارد و شما او را آزاد می کنید؟ فرمود:

خدا این گونه به ما ادب آموخته است، او در قرآن فرموده است:" و إذا حُییتُم بِتَحِیة فَحَیوا بِأَحسَن مِنها أو رُدُّوها." ( نساء/86)
" هر گاه کسی به شما درودی فرستد یا احسانی کند شما هم سلام یا احسان او را همانگونه و یا بهتر از آن پاسخ دهید" وبهتر از احسان او آزاد ساختن او بود.(5)

سحرگاه میلاد سیدالشهدا(ع) 1432

 

پی نوشتها:

1- امالی صدق، ص 684، ح 11، مجلس 86.

2- سفینة البحار، ج 2، ص 116.

3- تحف العقول ، ص 245.

4- مناقب ابن شهر آشوب، ج4، ص 66.

5- کشف الغمة، ج 2، ص 31.

/ 9 نظر / 36 بازدید
گمگشته

شهید دکتر مصطفی چمران:چه زیباست به ارزشهای الهی ملتزم ماندن و به خاطر خدا رنج بردن و به خاطر حق پافشاری کردن و زیان دیدن

حقدوست

[لبخند][قلب][گل][لبخند][قلب][گل] با سلام و عرض ادب. [گل]میلاد با سعادت حضرت حجت بن الحسن(ع) بر شما مبارک[گل] ***** پستهای جديدی که شاید ملاحظه نکرده باشید: [گل][گل] [قلب]>>> طنزی زیبا برای شاد کردن لحظات شما[گل] http://bia2mofid.persianblog.ir/post/496/ [گل][گل] [قلب]>> احادیث هفته صد و سی‌ و ششم(انتظار و امام زمان)[گل] http://bia2mofid.persianblog.ir/post/495/ [گل][گل] [قلب]>> داستانی بسیار زیبا در اینکه «حج مقبول، در کمک به دیگران» است[گل] http://bia2mofid.persianblog.ir/post/494/ [گل][گل] [قلب]>> احادیث هفته صد و سی‌ و پنجم(زنهای بدون عذاب، راههای مرگ آسان)[گل] http://bia2mofid.persianblog.ir/post/491/ [گل][گل] [قلب]>> واقعیت بعثت از نگاه اهلبیت(ع)[گل] http://bia2mofid.persianblog.ir/post/487/ [گل][گل] [قلب]>> فرق سادات هاشمی با سادات عباسی؟[گل] http://bia2mofid.persianblog.ir/post/485/ [گل][گل] دوست عزیز؛ توصیه می‌کنم حتما لااقل به مدت 5 دقیقه برای خواندن احادیث وقت بگذارید. [گل][گل] منتظر حضور شما هستم. [لبخند][قلب][گل][لبخند]

..::منتظر::..

..::<<<<<.-:::-.>>>>>..::کارت دعوت مخصوص یک نفر::..<<<<<.-:::-.>>>>>::.. ..:: السلام علیک یا اباصالح المهدی(عج) ::.. سلامی به گرمی خورشید فروزان که در سحرگاه نیمه شعبان, در برابر روشنائی و گرمای وجود شمس الشموس اولیای الهی, سر به زیر می آورد. دوستان گلم سلام. یاوران همیشگی من و وبلاگ ناقابلღ*ღ امید فاطمه ღ*ღسلام. پیشاپیش نیمه شعبان, ولادت یگانه منجی عالم بشریت, مولای غریب زمان, حضرت صاحب الزمان(عج) رو به تک تک شما عزیزان دلم تبریک میگم. امیدوارم که این روز مقدس به کام همه مون با فرج آقا شیرین تر بشه."الهی آمین" در روز ولادت مولای غریبمون, همگی دعوتید به وبلاگღ*ღ امید فاطمه ღ*ღ برای شرکت در جشن و میلادیه ناقابلی که برای آقا تدارک دیدیم. امیدوارم مثل همیشه که با حضور سبزتون مشوق من برای ادامه این راه بودید, برای تبریک میلاد به مادر مظلومه اش کنارم حضور داشته باشید و باز هم تنهام نذارید. وعده ما در روز نیمه شعبان...منتظرتونم "." یا علی "." ..:: اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب العصر والزمان ::..

bikas

...........|......*اينم وسيله * بيا ....|||"|""\___ ...........|________________ _ |||_|___|) ...........!(@)'(@)""""**!(@ )(@)***!(@) چندتا وسيله ديگرهم ميگذارم اگه خواستي بااين وسيله ها به وبم بيا ....……___ ..___\ ][/__ (_ _______ __) ..(@)….… (@) ._________________ |..][][][][.......| |....| |.........| |.....| |__|__|_____|__| __?| .....(@)………. (@) اگه خواستي ازراه دريا بيا °°°°°°°°°°°°|/ °°°°°°°°°°°°|_/ °°°°°°°°°°°°|__/ °°°°°°°°°°°°|___/ °°°°°°°°°°°°|____/° °°°°°°°°°°°°|_____/° °°°°°°°°°°°°|______/° °°

سلام کجایین شما؟ حتی واسه ولادت امام زمان (عج) هم به روز نکردین وبتون رو!!!

زینب

با سلام خیلی وب خوبی دارید. آیا اولین ستاره شناس تلسکوپ داشت؟ تالس ستاره شناس بزرگ یونان قدیم توانست از یک خورشید گرفتگی که در سال ۵۸۵ قبل از میلاد رخ می داد با خبر شود و این ۲۰۰۰ سال قبل از اختراع تلسکوپ بود. اختر شناسان قدیمی به جای تلسکوپ وسایلی برای اندازه گیری سیارات ، خورشید و ستارگان داشتند. این قسمتی هایی از مطالب وب من بود.به وب من سر بزنید.منتظر حضور گرمتان هستم.[قلب]

حجت

من روزه دار عاشقي ام آمده ماه صيام سنجق سلطان رسيد دست بدار از طعام ، مائده جان رسيد روزه چو قربان ماست زندگي جان ماست تن همه قربان كنيم جان چو به مهمان رسيد التماس دعا منتظر حضور گرمتون هستم

حقدوست

[لبخند][قلب][گل][لبخند][قلب][گل] با سلام و عرض ادب خدمت شما دوست ارجمند. طاعات و عبادات شما مقبول درگاه احدیّت. شما عزیز را به خواندن پستهای جدید زیر(که شاید نخوانده باشید)دعوت می‌کنم: [گل][گل][گل][گل][گل] [قلب]>>> داستانهایی زیبا از نماز شب و کیفیّت آن http://bia2mofid.persianblog.ir/post/522/ [گل][گل][گل][گل][گل] [قلب]>>> راههای محبوب شدن زن نزد شوهر http://bia2mofid.persianblog.ir/post/503/ [گل][گل][گل][گل][گل] [قلب]>>> احادیث هفته «سی و نهم» و «چهلم»(ثواب روزه در هوای گرم، 4سفارش خدا به حضرت موسی) http://bia2mofid.persianblog.ir/post/505/ [گل][گل][گل][گل][گل] [قلب]>>> ماه رمضان ماه مهمانی حضرت دوست http://bia2mofid.persianblog.ir/post/505/ [گل][گل][گل][گل][گل] [قلب]>>> مهمانی زمانی و مکانی خدا http://bia2mofid.persianblog.ir/post/520/ [گل][گل][گل][گل][گل] توصیه می‌کنم حتما لااقل به مدت 5 دقیقه برای خواندن احادیث وقت بگذارید. [گل][گل][گل][گل][گل] منتظر حضور شما هستم. [لبخند][قلب][گل][لبخند][قلب][گل]

اصغر

ممنون از مطالب زیبا و ارزشمند تون ممنون میشم یه سری هم به این حقیر بزنید اینم آدرس وبلاگ : www.oghan444.blogfa.com تازه کارم اما امیدوارم از نظرات شما بهره مند باشم با آرزوی بهترین ها برای شما